Lista Aktualności Lista Aktualności

Zielona Wyspa Śląsk

Już po raz 11 zainaugurowana została kampania ekologiczno-artystyczna „Zielona Wyspa Śląsk”. W sali głównej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zabrzmiały „zielone dźwięki” na powitanie nadchodzącej wiosny oraz pokazujące wszystkim, że Śląsk może stawać się coraz bardziej zielony.

Jak co roku, gospodarzem koncertu był zespół Carrantuohill, który zaprezentował niezwykle bogaty program artystyczny. U boku Carrantuohill wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Michała Gajdy, z nowymi piosenkami wystąpiła bardzo lubiana i utalentowana wokalistka z Katowic - Anna Buczkowska.

Na to kolejne wydanie „Zielonej Wyspy” do Katowic przyjechali też wybitni muzycy prosto z Irlandii - Lynn Hilary (światowego formatu wokalistka z kręgu tzw. „Celtic Woman”) oraz Bob Bales (muzyk z najbardziej tradycyjnej części Irlandii - Co. Mayo).

Wśród uczestników koncertu nie mogło zabraknąć Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach, którzy po raz pierwszy występowali na tak dużej scenie.

Zespół zagrał na rogach cztery utwory, trzy z nich zostały opracowane przez kierownika zespołu Mariusza Jamrozika i Artura Kanawkę.

- Występ na scenie NOSPR, to zupełnie inne wrażenia niż gra w kameralnych salach czy w plenerze. Gra przed tak dużą publicznością, to ogromna trema, którą organizatorzy koncertu starali się zminimalizować. Mieliśmy szansę odbyć próbę na scenie by poczuć salę wizualnie a przede wszystkim akustycznie - mówią członkowie zespołu.

W ramach tegorocznej edycji „Zielonej Wyspy Śląsk”, w Miastach Partnerskich przeprowadzone będą̨ warsztaty ekologiczno-artystyczne, happeningi „Rowerem po drzewka” oraz Rodzinne Pikniki Ekologiczne, w ramach których, zaplanowane są̨ zajęcia rekreacyjno-sportowe, będzie można zwiedzić́ smieciarkę̨, wziąć́ udział w warsztatach ekologiczny, dzięki stoiskom edukacyjnym Lasów Państwowych obejrzeć́ np. ul z pszczołami, a także posłuchać́ „zielonej muzyki” w wykonaniu zespołów Carrantuohill i gości.

W trakcie happeningu „Rowerem po drzewka” dzieci będą starać się „wykręcić” jak największą ilość́ drzewek dla swojego miasta. Sadzenie nowych lasów odbędzie się̨ we współpracy z Nadleśnictwami RDLP w Katowicach.

(LD)