Lista Aktualności Lista Aktualności

XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej - Pszczyna 2018

W weekend 8-9 czerwca 2018 r., w Pszczynie odbywał się XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej ogłoszony przez Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego, zorganizowany wspólnie przez Zarząd Główny PZŁ, Zarządem Okręgowym PZŁ w Katowicach, Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, regionalną dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach wraz z nadleśnictwami, Samorząd Województwa Śląskiego, Powiat Pszczyński i Miasto Pszczyna.

W ramach festiwalu odbyły się:

  • XXIII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”, gdzie sygnaliści z całej Polski rywalizowali ze sobą w kategoriach solowych i zespołowych.
  • XXII Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego”
  • XIX Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej
  • Konkurs na najlepsze wykonanie „Hejnału XXIII OFMM”
  • V Przegląd Musztry Paradnej Zespołu Sygnalistów Myśliwskich
  • Koncerty muzyki myśliwskiej i msza św. hubertowska oraz imprezy towarzyszące
  • Walne zebranie członków Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ.

     Festiwal zainaugurowany na scenie głównej pszczyńskiego rynku, przyciągnął liczne grono sympatyków muzyki myśliwskiej,
a dźwięki niosących się sygnałów interesowały również mieszkańców Pszczyny - miasta tak bardzo związanego z małym rogiem myśliwskim, którego twórcą był Jan Henryk Hochberg książe von Pless.
     

      Na początku 176 zakwalifikowanych solistów rywalizowało ze sobą, w Pszczyńskim Centrum Kultury w klasach D, C i B, a piękna Sala Lustrzana Muzeum Zamkowego w Pszczynie swoją akustyką pozwalała jurorom wychwycić nawet najdrobniejsze kiksy sygnałów wykonywanych w mistrzowskiej klasie A. Po przesłuchaniach członkowie KSM PZŁ, słuchali, mówili i głosowali na Walnym zebraniu członków klubu. Koncert Górniczej Orkiestry Dętej PPUH „Dolomit” Kopalni Ząbkowice S. A., był tylko przedsmakiem rywalizacji 5 najlepszych solistów, którzy przy niemałym stresie wykonując „Powitanie”, „Pasowanie myśliwskie” i „Kozicę na rozkładzie”, zmagali się ze sobą na scenie głównej. Gdy wybrzmiał ostatni dźwięk piątego solisty, rozpoczął się galowy koncert muzyki myśliwskiej. Mieszkańcy, uczestnicy i zaproszeni goście mogli posłuchać Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ i grupy wokalnej AVOCADO, a sygnaliści myśliwscy z całej Polski rozstawili się na płycie rynku i sąsiadujących balkonach kamienic aby fanfary i marsze przestrzennie pieściły uszy słuchaczy.
     

      Drugiego dnia festiwalu około godziny 9.00 rozpoczęły się zmagania zespołowe. Sygnały myśliwskie pod wrażliwym uchem jury, grano jako pierwsze tego dnia. A muzyka myśliwska? Prócz „Fanfary dla Żubra” wiele nowych, nie słyszanych wcześniej utworów. Po przesłuchaniach kapelan myśliwych okręgu katowickiego koncelebrował mszę świętą hubertowską, którą swymi dźwiękami oprawił Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wspólnie z okolicznymi chórami. Msza, będąca momentem zadumy pozwoliła choć na chwilę zapomnieć o rywalizacji. Po odsłuchaniu Marszu Świętego Huberta uczestnicy zgodnie z określonym porządkiem ustawili się do przejścia i przy dźwiękach marszy, paradnie przemieścili się na płytę główną pszczyńskiego rynku, gdzie po uformowaniu szyków byli świadkami przeglądu musztry paradnej. Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji uświetniła czas w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników i podsumowanie konkursu, które możecie Państwo zobaczyć tutaj.