Lista Aktualności Lista Aktualności

XXI submisja w RDLP w Katowicach rozstrzygnięta

Prawie 1945 m3 drewna wystawiono na XXI submisji drewna szczególnego w Regio-nalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Sprzedano cały surowiec, co więcej – zło-żona ilość ofert na wszystkie gatunki 5-krotnie przewyższała masę przygotowanego drewna. Rozstrzygnięcie submisji nastąpiło 15 lutego w Nadleśnictwie Turawa.

Na składach w Jełowej i Szydłowie wystawiono 6 gatunków drewna. Tradycyjnie najwięcej było dęba (1538 m3), który stanowił aż 80% całej wystawianej ilości do sprzedaży. Średnia cena surowca dębowego wyniosła 2508 zł/m3. W ofercie znalazło się także 77 sztuk dębowych zawierających odłamki metalu, za które uzyskano średnią ceną 2093 zł/m3.

- Od wielu lat drewno dębowe cieszy się największym zainteresowaniem, czego potwierdzeniem jest złożenie przez przedsiębiorców ofert 6-krotnie wyższych niż masa oferowanego przez nas drewna – mówi Arkadiusz Dudek, naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem RDLP w Katowicach.

Nie słabnie również zainteresowanie jesionem, którego sprzedano ponad 325 m3 (prawie 17% całej masy). W ofercie znalazły się także: sosna, lipa, olcha i jawor. Średnia osiągnięta cena na submisji wyniosła 2204 zł/m3. Najdroższą sztuką okazał się los dębowy z Nadleśnictwa Namysłów, za który zapłacono 5255 zł/m3.

Surowiec na submisję pochodził z 21 nadleśnictw RDLP w Katowicach, głównie z terenu Opolszczyzny i północnej części Dyrekcji.

W submisji wzięło udział 16 oferentów: 5 firm zagranicznych, w tym dwie z Austrii, po jednej z Estonii, Rumunii i Czech oraz 11 przedsiębiorców krajowych.