Lista Aktualności Lista Aktualności

Wrota do Pustyni Błędowskiej

Turyści z Aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej, najpóźniej jesienią, dojadą rowerami do Pustyni Błędowskiej w Małopolsce nową trasą. A wszystko kosztem kilku milionów złotych, współpracy Nadleśnictw Siewierz i Olkusz i projektowi pod nazwą „Wrota do Pustyni Błędowskiej”.

Mowa o drodze łączącej Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce. „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, to nazwa projektu, którego celem jest m.in. stworzenie trasy, łączącej się z kilkunastoma istniejącymi dziś szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi, by wymienić choćby ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż rzek: Białej Przemszy i Białej, która również prowadzi na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze ale z nieco innej strony i łączy się ze ścieżkami wytyczonymi w miejscowościach ościennych.

Etapy projektowy i uzgodnień terenowych zostały zakończone, po skompletowaniu dokumentów wiosną tego roku zaplanowano przetarg mający wyłonić wykonawcę drogi.

- Jesteśmy też po wstępnych rozmowach z prezydentem Dąbrowy Górniczej, który zadeklarował włączenie się miasta w ten projekt. Lasy Państwowe wydadzą na niego kilka milionów złotych. Z kolei po stronie gminy będzie zbudowanie infrastruktury parkingowej, aby mieszkańcy mogli przyjechać nawet z odległych miast aglomeracji, zostawić samochód i ruszyć rowerami, z kijami bądź pieszo podziwiać największy w Europie obszar pustynny. Dziś trochę zapomniany, gdzieś na marginesie regionu jednak o walorach krajobrazowo-turystycznych trudnych do przecenienia – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Rozważane jest stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. Niejako przy okazji, w pobliżu będzie można podziwiać Lipy Dobieckie, pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370 – 390 lat.

Chociaż już dzisiaj można wygodnie zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej przy ul. Żołnierskiej 130 (dzielnica Błędów), Eurocampingu”, - nowoczesnej bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej skategoryzowanej w przewodnikach na dwie gwiazdki i skorzystać z istniejących tras turystycznych, to jednak w długie weekendy może być z tym problem, tym bardziej, że właśnie w tym miejscu bierze swój początek Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km, a także niedaleko jest do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Transwojewódzki projekt może zaistnieć dzięki temu, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach obejmuje swym zasięgiem nie tylko województwo śląskie, ale także część małopolskiego i niepotrzebne są żmudne negocjacje międzywojewódzkie, a jedynie uzgodnienia między dwoma jednostkami tej samej Dyrekcji.

Po stronie Województwa Śląskiego w Nadleśnictwie Siewierz znajduje się obszar Pustyni Błędowskiej zalesiony w latach 50-60. Po stronie Małopolski w Nadleśnictwie Olkusz leży część wylesiona pustyni z punktami widokowymi, z których podziwiać można nie tylko największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych. Przy pewnej dozie szczęścia można zobaczyć widowiskowe ćwiczenia na pobliskim poligonie, spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Piasek zapewnia bowiem skoczkom komfort lądowania.

W tym miejscu, zwanym przez żołnierzy „Polską Saharą” prowadzone były wspólne manewry polskich spadochroniarzy m.in. z oddziałami niemieckimi czy amerykańskimi załogami samolotów C-130 Hercules, należącymi do rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Z poligonu na pustyni korzystała też 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.

- Pierwotnie, głównym celem projektu, było stworzenie drogi w Nadleśnictwie Siewierz, do sprawnej obrony lasu przed pożarem. Nie mieliśmy bowiem do jednej z dużych powierzchni komfortowego dojazdu, co mogło skutkować sytuacjami kryzysowymi trudnymi do opanowania. Jednak wśród zadań Lasów Państwowych zapisanych w Ustawie o lasach jest również udostępnianie ich dla ludności. Stąd pomysł zaproszenia na te tereny turystów i miłośników aktywnego wypoczynku – mówi Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor RDLP w Katowicach dodając, że motto firmy: Dla Lasu, Dla Ludzi nie jest jedynie hasłem a dewizą, która leśnicy, często bez rozgłosu realizują na co dzień.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak trzymać kciuki za szybkie rozstrzygnięcie przetargu i terminowe ukończenie inwestycji.

 

W razie pytań proszę o kontakt:

Sławomir Cichy

Rzecznik prasowy

tel. 32 609 45 16

kom. 785 853 182