Lista Aktualności Lista Aktualności

Od 25 lat w służbie ekologii

Ta kwota robi wrażenie - 8 miliardów złotych w ciągu 25 lat działalności wydał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansowując proekologiczne inicjatywy w Śląskiem. To zdecydowanie najwięcej w kraju spośród 16 funduszy. Aby zobrazować przepaść dzielącą katowicką instytucję od pozostałych wojewódzkich funduszy nazwano go rekinem wśród płotek.

Jubileusz ćwierć wieku działalności WFOŚiGW w Katowicach obchodzono w… Bytomiu, w Operze Śląskiej.

- Dzięki innowacyjnym działaniom zawsze wychodziliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych beneficjentów, od walki ze smogiem po dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży oraz współfinansowanie Zielonych Pracowni - mówił Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiGW.

W trakcie oficjalnych uroczystości wyróżniono odznaczeniami pracowników, którzy w czasie działalności funduszu w sposób szczególny przyczynili się do jego rozwoju i działalności.

Na co dzień nie zdajemy sobie nawet sprawy, w ilu obszarach Fundusz działa i le dzięki temu udało się w regionie zrobić. Wystarczy zatem przypomnieć, że większość małych gmin ma już sieć wodno-kanalizacyjną, dziesiątki kotłów o niskiej sprawności energetycznej zostało zamienionych na nowoczesne urządzenia, systemowo zajęto się odpadami ale także WFOŚiGW ma swój udział w dofinansowaniu wypoczynku dzieci i młodzieży czy finansowaniu Zielonych Pracowni. Załoga angażowała się w prowadzenie kampanii edukacyjnej nie tylko wśród dzieci i młodzieży ale również dorosłych mieszkańców regionu.

Jednak te wszystkie sukcesy, co podkreślono, udało się uzyskać dzięki bliskiej współpracy z firmami i instytucjami regionu. Dlatego z okazji 25-lecia Funduszu wręczono EkoKarliki. Nagrody za aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska i walki ze smogiem. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, arcybiskup Wiktor Skworc, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

„Swojego” Karlika odebrał także dyrektor RDLP w Katowicach Wiesław Kucharski.

Część artystyczną uroczystości uświetnili doskonali muzycy, członkowie zespołu Warsaw Opera Quartet z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem, jako gwiazdami koncertu. Oficjalną część i galę prowadził bez zadęcia i w dość swobodnym stylu Krzysztof Respondek.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Cichy