Lista Aktualności Lista Aktualności

Nadleśnictwo Koszęcin… robi wrażenie

Najstarszy budynek działającego nadleśnictwa w Polsce, którego początki budowy sięgają 1810 r. znowu wygląda jak nowy.

Po trwającym niemal 2,5 roku remoncie, 11 stycznia Nadleśnictwo Koszęcin otworzyło ponownie drzwi, do swojej nowej-starej siedziby.

Zaproszeni na otwarcie goście, nie kryli zachwytu widząc efekt prac rozpoczętych pod koniec 2015 roku. Budynek, którego pierwotne przeznaczenie, czyli siedziba Zarządu Dóbr księcia Hohenlohe-Ingelfingen, robi wrażenie. Remont i modernizacja, których podjęły się Lasy Państwowe, polegały nie tylko na przeniesieniu siedziby Nadleśnictwa Koszęcin w XXI wiek - aby spełniała dzisiejsze normy ekologiczne i aby była komfortowym miejscem pracy. To również drugi cel – przywrócenie budynkowi oryginalnego piękna – symbolu XIX w. historii tego miejsca. Dlatego prace prowadzone były pod nadzorem częstochowskiej delegatury Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zresztą Łukasz Konarzewski, który był obecny na otwarciu siedziby Nadleśnictwa nie krył zadowolenia z efektu, jaki udało się osiągnąć. Przypomniał, że bezpośrednia współpracę z nadleśnictwem w trakcie prac koordynowała konserwator Aleksandra Janikowska-Perczak. Oficjalnego otwarcia dokonali: Ryszard Majer - senator RP, Wiesław Kucharski - dyrektor RDLP w Katowicach i Adam Chudzik - nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin.

- To dzień wyjątkowy i szczególny. Nie tylko dla pracowników nadleśnictwa, ale całej dyrekcji RDLP w Katowicach. Po czasie „wygnania” pracowników na czas remontu, wyrzeczeń, problemów wracają dzisiaj do obiektu, który jest godny. Godny pracowników Lasów Państwowych, ale również godny dla interesariuszy i petentów, którzy do tego nadleśnictwa będą przychodzić – powiedział podczas otwarcia Wiesław Kucharski dyrektor RDLP w Katowicach.