Lista Aktualności Lista Aktualności

Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska

Od 1972 roku, kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych zwracając uwagę na wysoki stopień degradacji środowiska uznała za niezbędne uprzytomnienie ludziom, że nie są jedynym gatunkiem na Ziemi, 5 czerwca stał się Międzynarodowym Dniem Ochrony Środowiska.

Każdego roku dzień 5. czerwca przypomina o znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. W ciągu kilkudziesięciu lat charakter realizowanych inicjatyw wielokrotnie się zmieniał, ale wszystkim chodziło o budowanie partnerstwa nie tylko wśród ludzi, ale także między istotami żyjącymi na Ziemi. Ze względu na transgraniczny charakter zagrożeń kluczowe znaczenie ma współpraca międzynarodowa. Światowy Dzień Ochrony Środowiska świętuje ponad 100 krajów, wśród których znajduje się Polska.

W chwili obecnej zużywamy rocznie o ponad połowę więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odtworzyć.  Jak wskazują naukowcy żyjemy na kredyt, a nasz ślad ekologiczny wzrósł w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie. Dzieje się tak, dlatego, że w zastraszającym tempie konsumujemy naturalne zasoby, emitujemy coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, produkujemy góry śmieci, betonujemy tereny zielone.

Odpowiedzią polskich leśników są zielone płuca kraju, w 30% pokrytego lasem. Racjonalna gospodarka leśna oznacza przyrost surowca na pniu, trwałe wiązanie potężnych ilości dwutlenku węgla, produkcję tlenu, stabilizację klimatu, retencjonowanie wody, wypełnianie funkcji produkcyjnych i społecznych. Dostępność i odtwarzalność tych zasobów składa się na niepowtarzalny model polskiego leśnictwa w skali Europy.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska powinien uświadamiać ludziom, że obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska. Nasze codzienne decyzje, zachowania tworzą i zmieniają otaczający nas świat. Udział w szeregu inicjatywach związanych z obchodami Dnia Ochrony Środowiska może wziąć każdy. Wystarczy posadzić drzewko, udać się do pracy rowerem, posprzątać wokół siebie.

Pogoda sprzyja spacerom po lesie, a przy tej okazji można przyczynić się do oczyszczenia lasu ze śmieci. Niestety wiele osób w czasie takich wypraw zostawia w lesie butelki, papierki i inne śmieci. Dlatego zamiast śmiecić, lepiej zabrać je z lasu do domu i wziąć udział w akcji zabierz 5 z lasu. Zabranie 5 sztuk odpadów może odmienić los lasów.

Odpady wyrzucane w lesie, rozkładają się bardzo długo. Pozostawiony w lesie kartonik po napoju 10-30 lat, puszka 50-100 lat, butelka plastikowa nawet 500 lat. Dbajmy zatem wspólnie o nasze lasy, przekazując dalej ten pomysł,  dzieciom, rodzicom, znajomym. Wygląd i stan naszych lasów jest w naszych rękach.

Będąc w lesie ZABIERZ 5!

Na czym polega akcja, co grozi za zaśmiecanie lasu? O tym można się dowiedzieć z filmu Leśne Porządki, zrealizowanego w Nadleśnictwie Prudnik przez Dzień Dobry TVN.