Lista Aktualności Lista Aktualności

Jak dokarmiać zwierzęta zimią

Zima to trudny okres dla zwierząt. Śnieg i lód utrudniają zdobycie pokarmu i wody. Jak pomóc zwierzętom przetrwać najcięższe mrozy ?

Leśne stołówki

Paśniki, które nietrudno zauważyć spacerując po lesie, to prawdziwe „leśne stołówki", oferujące zróżnicowane menu.  W jadłospisie znajduje się siano, nieomłócony owies w snopkach, czyli tzw. snopówka, czy wysuszone i osolone młode pędy drzew i krzewów – liściarka. Zwierzęta chętnie sięgają również po kukurydzę, kasztany i żołędzie. Karma soczysta w postaci buraków, marchwi czy kapusty pozwala zwierzętom uzupełnić niedobory wody.

Leśnicy, w ramach bieżących zabiegów pielęgnacyjnych, wycinają zimą określoną ilość drzew, pozostawiając je jeleniowatym do ogryzania kory, czyli spałowania. Pędy i kora oprócz podstawowych składników odżywczych, dostarczają zwierzętom wody i włókniny – składników niezbędnych im do właściwego trawienia.

Zimowa dieta powinna dostarczać również składników mineralnych, przede wszystkim soli. Leśnicy podają ją zwierzętom w tzw. lizawkach – drewnianych słupkach z bryłką soli na szczycie. Pod wpływem wilgoci sól rozpuszcza się i spływa po słupku. A do skosztowania „solnego lizaka" zwierząt namawiać już nie trzeba.

Niewłaściwe dokarmianie zwierząt leśnych może wyrządzić im szkodę, dlatego zajmują się tym osoby, posiadające wiedzę w tym zakresie.

Ptasie pyzy

Mroźna i śnieżna zima doskwiera również dzikim ptakom. Decydując się na ich dokarmianie, róbmy to rozsądnie i odpowiedzialnie. Najważniejszą zasadą  jest regularne podawanie świeżej  karmy i wody. Jeśli nie możemy zapewnić systematycznego uzupełniania „ptasiej stołówki", lepiej nie róbmy tego wcale. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takich miejsc. Jeśli nie znajdą pożywienia, skazujemy je na szybką utratę energii i zamarznięcie.

Zdrowa i wartościowa karma dla ptaków to ziarna, słonecznik, pestki dyni, niesolona słonina czy gotowe mieszaki tłuszczu oraz ziaren, tzw. „ptasie pyzy". Większe ptaki, chętnie jedzą grube kasze i ziarna, a jabłkami nie pogardzą przedstawiciele z rodziny drozdowatych.

Należy również pamiętać o bezpiecznym umiejscowieniu ptasich jadłodajni, aby nasi „skrzydlaci goście" nie stali się łatwym łupem dla drapieżników.