Lista Aktualności Lista Aktualności

Dziennikarze w terenie

W kolejnej sesji dziennikarskiej, zorganizowanej przez RDLP w Katowicach, w dniach od 8-11 czerwca br. wzięło udział ponad 50 dziennikarzy z Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu a także mediów regionalnych.

 

Zgromadzonych w RLOEE w Ustroniu Jaszowcu redaktorów przywitał dyrektor RDLP w Katowicach – Kazimierz Szabla. Swoją prezentację poświęcił problemowi rozpadu świerczyn beskidzkich. Choć „Program dla Beskidów", który był odpowiedzią na rozpoczynający się proces degradacji świerka powstał w 2003 r., to w gospodarce leśnej jest to zbyt krótki okres, aby powiedzieć, że klęska została opanowana. Dalsze zagrożenia to szkody od huraganów, chorób grzybowych i czynników glebowych, z którymi leśnicy będą musieli sobie poradzić przez najbliższe kilka lat. Dyrektor Szabla podkreślił, że wiedzą jak to zrobić.

„Lekcję terenową", rozpoczął spacer z użyciem kijków „nordic walking", po ścieżce wytyczonej w ramach projektu „Wolność jest w naturze". Ścieżka rozpoczyna się przy parkingu leśnym w Wapienicy w Nadleśnictwie Bielsko i świetnie nadaje się do spacerów, joggingu czy jazdy na biegówkach. W czasie spaceru, dziennikarze mogli przekonać się co Lasy Państwowe robią aby udostępnić las społeczeństwu, a także obejrzeć szkody w infrastrukturze technicznej spowodowane przez wodę. Gospodarzowi tej części sesji – Hubertowi Kobarskiemu – nadleśniczemu, towarzyszył Jurand Irlik – zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w RDLP w Katowicach.

Jeszcze tego samego dnia, uczestnicy sesji zostali przewiezieni na teren Nadleśnictwa Wisła, gdzie na własnej skórze poznali ciężką pracę leśników w szczególnych warunkach klęski kornika. Pod okiem nadleśniczego – Andrzeja Kudełki wyszukiwali drzewa trocinkowe i korowali drewno zasiedlone przez szkodnika.

Dzień zakończył się zwiedzaniem Ośrodka Edukacji Leśnej w Istebnej i wspaniałą prezentacją hodowli głuszców na Wyrchczadeczce. Tu dołączyli: Kazimierz Szabla – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Andrzej Pilot – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dzień drugi to wizyta w gościnnym Nadleśnictwie Gidle. Żurnaliści mogli zobaczyć zupełnie inną specyfikę działania nadleśnictwa w granicach tej samej Dyrekcji Regionalnej. Prezentacja Jana Wiśniewskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Gidle pokazała jak działa Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn Leśnych, a bezpośrednio „na powierzchni", dziennikarze z bliska obserwowali jak maszyny (m.in. harwestery, forwardery) zastępują „ręczną" pracę leśników. Dzień zwieńczyła wizyta w Gospodarstwie Szkółkarskim Sowin, które produkuje do 10 mln sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym rocznie.

Dzień ostatni, to pobyt w Nadleśnictwie Ujsoły. Tu publicyści, dziennikarze radiowi i telewizyjni, zobaczyli częściowo przebudowane i uprzątnięte tereny po wiatrołomach, zabytkową modrzewiową leśniczówkę oraz rezerwaty Lipowska i Pod Rysianką, gdzie przekonali się jak ogromnym zadaniem, wykonywanym z wykorzystaniem dużej wiedzy leśników, jest ochrona przyrody w lasach. Nadleśniczemu Piotrowi Olesiakowi w oprowadzaniu pomagał także - były już nadleśniczy – Józef Worek.

W ciągu tych kilku dni, uczestnicy sesji, zobaczyli jak różna jest praca leśników w zależności od rozmaitych uwarunkowań, jaki wpływ na las mają odmiennego rodzaju klęski oraz jak różnorodna jest RDLP w Katowicach.

Mamy nadzieję, na „życzliwe pióro" dziennikarzy i wiele materiałów prasowych.

(AT)

Poniżej linki do relacji telewizyjnych z wyjazdu dziennikarzy w Beskidy.

Zachęcamy do obejrzenia!

http://www.telewizjatvt.pl/eko-raport

http://www.naszraciborz.pl/site/film/6409-ekologia-vi-2015.html.html

http://tgstacja.pl/eko-wideo?slg=karpacki-bank-genow&orderby=latest