Lista Aktualności Lista Aktualności

Duda, Schwarzenegger, Attenborough czyli początek szczytu COP24 w Katowicach

W poniedziałek 3 grudnia prezydent Andrzej Duda oficjalnie otworzył 24 sesję Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). Z oficjalnych komunikatów wynika, że podczas trwania szczytu, mają zostać wypracowane wytyczne w sprawie wdrażania Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Pierwszego dnia szczytu wiceminister środowiska Michał Kurtyka objął funkcję Prezydenta COP24. Polska będzie przewodniczyć negocjacjom klimatycznym do pierwszego dnia kolejnego szczytu klimatycznego COP25 w 2019 r.

Pierwszy dzień COP24 zostanie zapamiętany przede wszystkim z powodu wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, byłego gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera i słynnego biologa sir Davida Attenborough.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest dobrym przykładem zrównoważonego rozwoju. Jego zdaniem użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla - i opieranie na tych zasobach bezpieczeństwa energetycznego - nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu

David Attenborough przypomniał, że czasu na działanie związane z ograniczeniem m.in. emisji gazów cieplarnianych jest coraz mniej, a Arnold Schwarzenegger zapewniał, że Ameryka na poziomie lokalnym robi wiele, by ograniczać emisje gazów zwiększających ocieplenie planety.

- Ameryka to nie jeden lider, ale wielu lokalnych liderów, którzy ciężko pracują, by poprawiać jakość powietrza i dobrze wiedzą, że trzeba działać już teraz - mówił.

Jednocześnie przyznał, że amerykańskie władze wydają się odwracać od porozumienia paryskiego, które nakłada na sygnatariuszy mi.n. zobowiązania do redukcji emisji CO2.

Dzień Leśny podczas COP24 zaplanowano na piątek 7 grudnia. Zostanie poświęcony metodom wyliczania zmian zasobów węgla w ekosystemach leśnych, a także odbędzie się panel dyskusyjny o produktach z drewna. Warto zaznaczyć, że polskie stoisko na szczyt klimatyczny powstało na zlecenie Lasów Państwowych. Ważną częścią pawilonu jest strefa poświęcona tematyce Leśnych Gospodarstw Węglowych.

Atrakcyjnym wizualnie elementem stoiska jest konstrukcja złożona z drewnianych tyczek mocowanych do podłogi oraz do sufitu pawilonu. Całość ścieżki jest odpowiednio podświetlona, a atmosferę lasu przywołują interaktywne emitery charakterystycznych dla lasu zapachów.

* * *

Decyzja o organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Polsce zapadła podczas szczytu klimatycznego COP22 w Marrakeszu.

Wybór Katowic, jako lokalizacji wydarzenia leżał po stronie ONZ i został ogłoszony 1 czerwca 2017 r. w Tucznie na konferencji prasowej w z udziałem prof. Jana Szyszko, Ministra Środowiska oraz oraz Patricii Espinosy, sekretarz wykonawczej UNFCCC.

COP24 odbywa się w dniach 2- 14 grudnia 2018 r. i biorą w nim udział delegaci z 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Szacunkowa ilość uczestników Konferencji wg UNFCCC (ONZ) wyniesie ok. 30 tysięcy osób.