Lista Aktualności Lista Aktualności

Cietrzewisko 2017 za nami

12 i 13 sierpnia Kompleks Pałacowo – Parkowy w Koszęcinie, w którym mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, rozbrzmiewał głosami rogów myśliwskich oraz warkotem pił spalinowych.

Odbywał się tam już po raz ósmy Piknik Leśno – Łowiecki „Cietrzewisko”. Jego organizatorem jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, Polskim Związkiem Łowieckim, Nadleśnictwem Koszęcin oraz Gminą Koszęcin. Podczas pikniku odbywały się także Śląskie Zawody Drwali oraz VII Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich.

Podczas dwóch dni trwania Cietrzewiska Lasy Państwowe zaprezentowały swoją ofertę, tym razem nie tylko edukacyjną. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zapraszała wszystkich przybyłych do degustacji dziczyzny z polskich lasów. Dziczyzna jest jednym z elementów projektu rozwojowego „Zdrowa żywność z polskich lasów” i właśnie cele tego projektu przedstawialiśmy podczas pikniku. Chętni mogli skosztować wyrobów z dziczyzny. Największym powodzeniem cieszył się smalec z dzika, ale kiełbasy, szynka czy pasztet też długo nie leżały na drewnianych paterach.

Oprócz dziczyzny chętni mogli zapoznać się z innym projektem rozwojowym Lasów Państwowych  „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z Naturą” . Wojciech Jendroska – kierownik Zespołu ds. Programów Pomocowych i Integracji z Unią Europejską – prezentował główny cel projektu czyli  zwiększenie ilości inwestycji energooszczędnych wykorzystujących drewno jako główny materiał budowlany. Każdy chętny mógł podjąć próbę zbudowania własnoręcznie drewnianego domku. Okazało się, że nie tylko najmłodsi chcieli zostać budowniczymi – równie chętnie uczestniczyli w tym dorośli.

Atrakcje dla najmłodszych zapewniły jak zwykle niezawodne ekipy edukatorów z nadleśnictw: Brynek, Katowice, Świerklaniec oraz Zawadzkie. Odwiedzający ich stoiska mogli własnoręcznie zbić budkę dla ptaków, pobawić się w leśnika odbierającego drewno, a nawet w drwala i własnoręcznie piłą „moja – twoja” przeciąć wałek drewna. Edukacyjne gry, quizy i zagadki, poznanie sekretnego życia pszczół – to wszystko było dostępne dla gości przybyłych na piknik.

Dwa dni wypełnione gwarem, zapachem dziczyzny, śmiechem dzieci, licznymi rozmowami na tematy leśne i nie tylko, minęły bardzo szybko. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska. Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok w pięknym parku otaczającym siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.