Lista Aktualności Lista Aktualności

Centrum myśliwych i społeczeństwa

Centrum Edukacji i Szkolenia Opolskich Kół Łowieckich, czyli nową siedzibę Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu, uroczyście otwarto w sobotę 3 listopada w Opolu Grudzicach. Nowoczesny budynek wybudowany w rekordowym tempie będzie służył nie tylko myśliwym, ale także wszystkim, którzy będą chcieli zdobyć wiedzę na temat gospodarki łowieckiej.

Okazja otwarcia Centrum była podwójna. 3 listopada świętowano Hubertusa, a Polski Związek Łowiecki obchodził na Opolszczyźnie swoje 95-lecie.

- Nasza dotychczasowa siedziba przy ulicy Malczewskiego w centrum Opola nie spełniała swojej obecnej funkcji. Były kłopoty z dojazdem, nie mogły tam dojechać np. autokary – mówił Wojciech Plewka, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu, Łowczy Okręgowy. – Teraz mamy siedzibę w miejscu, gdzie każdy może wygodnie dojechać, obok naszej strzelnicy w Opolu Grudzicach.

W. Plewka podkreślił, że Centrum, obok spraw związanych z bieżącej działalnością, m.in. szkoleniami dla myśliwych, będzie zajmowało się także edukacją i promocją łowiectwa wśród społeczeństwa. Dlatego nawiązana już współpracę z Uniwersytetem Opolskim, a także szkołami szkół podstawowych i średnich, aby studenci i młodzież mogli zapoznać się z prawdziwą wiedzą na temat gospodarki łowieckiej, z tematyką hodowli, ochrony zwierząt, ale również jej redukcji. W Centrum zaprezentowane są gatunki zwierząt leśnych występujące na Opolszczyźnie.

Z otwarcia nowego obiektu cieszą się także leśnicy, gdyż powstał jeszcze jeden nowoczesny obiekt, gdzie będzie można prowadzić edukację leśną, która nie może być przecież prowadzona w oderwaniu od świata zwierząt.

Centrum jest efektem pracy wielu osób. Jego powstanie wspierali: Polski Związek Łowiecki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, kola łowieckie Opolszczyzny i nie tylko, oraz osoby prywatne. Obiekt kosztował niespełna 2,5 mln zł. Na Opolszczyźnie działa 72 kola łowieckie, w których poluje około 3,5 tysiąca myśliwych.

W uroczystym otwarciu Centrum uczestniczyli m.in.: bp opolski Andrzej Czaja, Adrian Czubak, wojewoda opolski,  Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego i Wiesław Kucharski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Przybyli przedstawiciele kół łowieckich, głównie z Opolszczyźnie oraz leśnicy z tego terenu.

Podczas uroczystej gali w Filharmonii Opolskiej wręczono odznaczenia z udziałem m.in. posła na Sejm RP Ryszarda Wilczyńskiego, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych oraz Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ. Sygnały wykonywali członkowie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „SILVARUM” przy Technikum Leśnym w Tułowicach.  Odznaczenia państwowe z rąk wojewody opolskiego A. Czubaka otrzymali: Wojciech Plewka, Jarosław Kuźmiński, Gabriel Maria Pansa. Odznaczeniami uhonorowano osoby indywidualne, w tym wielu leśników oraz koła łowieckie. „Odznakę za Zasługi dla Łowiectwa” otrzymała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, którą odebrał jej dyrektor Wiesław Kucharski, który dziękując przypomniał o zasługach polskiego łowiectwa, pracy na jego rzecz, wytrwałości i heroizmie, który powinien cechować wszystkich, którzy działają na rzecz polskiej przyrody.

Uroczystości zakończył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka.

Więcej w listopadowym wydaniu Trybuny Leśnika