Lista Aktualności Lista Aktualności

34 leśników wstąpiło do Służby Leśnej

Niezwykle uroczystą oprawę z pełnym leśnym ceremoniałem miało ślubowanie 34 nowo przyjętych do służby leśnej.

11 października 2017 r. będzie dla nich niezatartym wspomnieniem, tym bardziej, że w LP tak uroczyste ślubowanie jest wciąż wyjątkiem na mapie Dyrekcji Regionalnych.

Za przykładem Katowic, które już po raz drugi świętowały w ten sposób, poszła Dyrekcja w Krośnie, która we wrześniu zorganizowała podobną uroczystość. Jak podkreślił Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zwracając się do zebranych za pośrednictwem przekazu wideo, trwają prace nad przygotowaniem jednolitego ceremoniału dla całej Polski.

- Cieszę się, że rodzi się kolejny element ceremoniału leśnego, który zostanie w przyszłości skodyfikowany i wprowadzony zarządzeniem dla całych Lasów Państwowych. To ślubowanie, które wprowadził do praktyki Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach, na pewno będzie elementem ceremoniału leśnego. Gratuluję wszystkim ślubującym wstąpienia do SL, która jest niezwykle ważna i pożyteczna - zakończył.

Z kolei Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego, wprost ze Sztrasburga zwróciła się do młodych leśników:
- Polskie lasy są naszym dobrem narodowym. Należy im się profesjonalna opieka i ochrona, aby z ich dobrodziejstwa mogły korzystać przyszłe pokolenia. Jestem przekonana, że nowi pracownicy wstępujący do Służby Leśnej, podejmą się tej misji i będą ją wypełniać z dużym oddaniem. Dziękuję wszystkim pracownikom LP za codzienną pracę na rzecz zachowania różnorodności biologicznej lasów - dodała.

W imieniu służb mundurowych podziękował leśnikom za współpracę bryg. Jacek Kleszczewski, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
- Gratuluję wstąpienia do Służby. Życzę Wam, abyście wracali z niej z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Waszym rodzinom życzę wytrwałości. Wiem, jak to jest w Służbie. Świątek, piątek – trzeba jechać do pożaru, do lasu – wyliczał.

Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach zwrócił z kolei uwagę m.in. na to, że ślubowanie  nawiązuje swą historią do etosu zawodu leśnika, kształtującego się wraz z odzyskaną przez Polskę niepodległością.
- Zielony mundur, na którego guzikach osiadł orzeł, a na głowie zielona czapka, z której spogląda orzeł, to duma leśnika, to zobowiązuje. Nie uniform korporacyjny, lecz ten właśnie mundur towarzyszy nam od prawie stu lat. Zmienia się krój, ale nie zmienia się kolor niosący nadzieję nie tylko leśnikom, ale całemu społeczeństwu – powiedział.

Po uroczystym przyrzeczeniu, przyszła pora na gratulacje od przełożonych, rodzin i kolegów.

W trakcie uroczystości głos zabrali także kapelan ks. Mikołaj Skawiński i dziekan wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – prof. dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski.