Lista Aktualności Lista Aktualności

100. rocznica odzyskania niepodległości

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach uczestniczyli w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystości w Katowicach rozpoczęła o godz. 10.00 msza święta w archikatedrze Chrystusa Króla pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca. Leśników RDLP w Katowicach reprezentowali dyrektor Wiesław Kucharski i Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów o godz. 12.00 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Placu Chrobrego. Zebrani rozpoczęli uroczystość od odśpiewania hymnu. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, witając zebranych w imieniu wszystkich organizatorów powiedział: – Byli bohaterowie, którzy oddali ofiarę z własnej krwi dla powstania odrodzonej Rzeczypospolitej, ale nie możemy również zapominać o tych, którzy o zachowanie mowy i wiary ojców walczyli bezkrwawo codziennie: słowem i mozolną pracą. Nie bójmy się okazywać radości i dumy z bycia Polakami; z tego, że przynależymy do jednej wspólnoty, którą łączą silne więzy. Więzy, jak się okazuje, nierozerwalne nawet przez minione wieki naszej burzliwej historii kształtowania się wolnego i niepodległego państwa.

Oficjalne uroczystości zakończyła defiladą służb mundurowych. Tymczasem na Placu Sejmu Śląskiego, wokół pomnika Wojciecha Korfantego jeszcze wiele godzin po oficjalnych uroczystościach trwała impreza plenerowa, podczas której można było obejrzeć specjalistyczny sprzętu wojskowego oraz stoiska prezentujące pracę służb mundurowych, a także Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Mieszkańcy odbierali także „drzewka niepodległości” – świerki, dęby, lipy i olchy, przywiezione ze szkółki w Nędzy, Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Wojewódzkie uroczystości 11 listopada w Opolu rozpoczęły się o godzinie 11 odsłonięciem tablicy z „Dekalogiem Polaka” umieszczonej na ścianie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Następnie zebranie udali się do opolskiej katedry, gdzie podczas uroczystej mszy św. modlili się o pomyślność Ojczyzny. Zwieńczeniem uroczystości, był przemarsz oraz uroczysty apel na Placu Wolności w Opolu. Leśników RDLP w Katowicach reprezentował Hubert Wiśniewski, zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej.